Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 2:56:38



Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Paracord– výhoda, nebo přežitek? Aneb o provazech a šňůrách 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Paracord– výhoda, nebo přežitek? Aneb o provazech a šňůrách
Rád bych tu rozjel malou debatu o tom, co používáte za provazy či šňůry a jaké s nimi máte zkušenosti…

Spousta z nás nosí paracordové náramky, někteří je i vyrábějí, ale osobně by mě zajímalo, kolik z Vás mělo opravdu to srdce ho rozdělávat? A kolikrát jste se dostali k tomu rozebírat paracord na jednotlivé pramínky, abyste je mohli k něčemu použít? Sám jsem kdysi holdoval paracordu, je přece úžasný a superskvělý, udrží 250kg, dají se na jeho vnitřní vlákna chytat ryby a z jeho opletu vyrobit šňůrka na brýle bez uzlíků. Ale stojí to za to?

Prostá fakta:
Paracord - dá se sehnat i za 7-8Kč/m; váha necelých 7g/m; nosnost 250kg; průměr 3,9mm;
Pletená šňůra od českého výrobce – cena cca 1Kč/m; váha 5,6g/m; nosnost 270kg; průměr 4mm;

Záměrně jsem vybral šňůru o stejném průměru a shodou okolností má jen mírně vyšší nosnost. Jedinou výhodou paracordu je složení z více pramenů. To nabízí možnost rozdělení na tenké šňůrky a lepší zachování pevnosti při naříznutí (pletená šňůra ale také vydrží naříznutí). Další příjemnou vlastností je, že pokud z něj něco pletete, vypadá to lépe – nejsou vidět zkrouceniny - vůbec se s ním dobře pracuje. Přijde Vám, že tyhle mají výhody sedminásobnou cenu?
I přesto, že pořád používám staré zásoby paracordu na pletení náramků a podobných ozdob, omrzelo mě tahat ho s sebou. Přešel jsem na tenoučký provázek, který unese něco přes 15kg (není problém přetrhnout rukou; ani nevím, kde jsem ho koupil), šňůrku o průměru 2mm s nosností cca 80kg a šňůru zmíněnou ve srovnání.

Za zhruba 200Kč pak můžu mít buď 200m šňůry s nosností 270kg, nebo 500m šňůry s nosností 80kg, nebo 1000m sedlářské nitě s podobnými vlastnostmi jako můj provázek.
Nebo, pokud nebe dá a seženete dobrou cenu, 25m paracordu. A pokud jej rozpletu, 200m provázku s uzlíky, kde bude jeden konec o délce 25m silnější a celé to snese zhruba to co ta sedlářská nit.

Rád bych se tedy zeptal Vás, co používáte za provazy či šňůry, kde je nakupujete (samozřejmě pod podmínkou, že k tomu admin svolí - je to proti pravidlům fóra; pak přidám i své zdroje), případně přidejte své zkušenosti a zajímavé nálezy a nápady co se tématu týče.
Díky předem za jakékoli postřehy.


čtv 12. pro 2013 16:26:22
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz