Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 13:16:13



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
 Kapesní řetězová pila 
Autor Zpráva

Registrován: pon 18. lis 2013 17:08:04
Příspěvky: 76
Příspěvek Kapesní řetězová pila
Když jsem poprvé zaregistrovala tento výrobek, říkala jsem si, že pila „do kapsy“ je docela dobrý nápad a těšila jsem se na možnost ji otestovat. Když jsem se k tomu konečně dostala, velmi rychle přišlo rozčarování a po prvním testu pila letěla do kouta. Naštěstí jsem se odhodlala k dalším testům a dospěla k názoru, že za jistých okolností to může být poměrně užitečný nástroj.

Nejprve informace od prodejce:

Pila je obouruční, s řetězovou konstrukcí, určená k řezání listnatého i jehličnatého dřeva nejlépe s vlhkostí 12-50% (tzn. prakticky jakéhokoli).
Je ideální pro použití v extrémních podmínkách. Dřevo o průměru 20 cm dokáže přeřezat za 20 sekund, protože její ohebnost umožňuje oproti klasickým listovým pilám řezat dřevo po obvodě a ne jen z hora ( při řezání jednou osobou ). Vhodná pro turisty, trempy, zahrádkáře, lesníky, rybáře, ale i např. motoristy atd.
Oproti běžným strunovým pilkám má bytelnější konstrukci a neomezenou životnost. Dle potřeby a tloušťky řezaného dřeva s ní mohou řezat jeden nebo dva lidé najednou.
Pila přeřeže prakticky všechno, je vyrobená z vysoce pevné oceli HRC 40-45 s antikorozní úpravou. Zuby tvoří řez široký 3,5mm. Délka pily je 100 cm, řezací délka je 71 cm.
Pilka je prakticky balena v plastovém obalu 48x55x120 mm s celkovou váhou ( i s obalem ) pouze 250g.
Příloha:
Pila 1.jpg
Pila 1.jpg [ 25.97 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]



Při první práci mi pila připadala spíš jako rafinovaný mučící nástroj, protože člověk zapojuje úplně jiné svalové partie než při práci s klasickou pilou. Poté co jsem se odhodlala k druhému testu se mi s ní už ale pracovalo o něco lépe a při každém dalším pokusu to bylo o něco lepší. U této pily je totiž velmi důležité naučit se s ní správně pracovat. Pokud u klasických pil platí, že se na ně nemá tlačit, tak zde to platí dvojnásob. Pila je složená ze článků, které na sobě mají zuby vytočené střídavě doleva nebo doprava, čímž se vytváří poměrně široký řez. Najednou tedy odebíráte poměrně velké množství materiálu a pokud při tom ještě na pilu „tlačíte“ (táhnete ji moc k sobě a ne do stran), tak se při práci pořádně nadřete. Je tedy potřeba trochu cviku a zkoušení, aby se člověk naučil s pilou efektivně zacházet.
Příloha:
Poznámka: Zde je vidět jak široký řez pila vytváří
Pila - řez.JPG
Pila - řez.JPG [ 162.27 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]

Při troše praxe se dostanete na poměrně slušnou rychlost při řezání dřeva, ale rozhodně nemůžu souhlasit s údajem, že „dřevo o průměru 20 cm dokáže přeřezat za 20 sekund“. Možná nějaký kulturista s bicepsy většími než jeho hlava by této rychlosti byl schopen, ale rozhodně tomu tak není u běžného člověka. Reálnější je počítat s minimálně dvěma minutami na dřevo výše zmiňovaného průměru (pokud jde o měkké a suché dřevo).
Za co můžu pilu pochválit, je možnost řezat v podstatě ve všech směrech. Můžete řezat dřevo ležící na zemi, nepotřebujete kolem pily příliš mnoho prostoru, jako je to u pil rámových a můžete řezat i větve ve výšce, kam by jste s klasickou pilou nedosáhli. Pak je ale třeba dbát na bezpečnost, aby vám větev nespadla na hlavu. To samé riziko hrozí u kácení stromů, protože se odebírá materiál na opačné straně stromu, než na které stojíte. Strom se tedy bude otevírat směrem k vám. Pokud dojde na kácení, je nejlepší si k tomu přizvat dalšího člověka a řezat ve dvou, práce je pak také o dost pohodlnější.
Pila je dodávána v plastové krabičce 48x55x120 mm, která je velmi praktická na přenášení, ale nacpat pilu do té krabičky je téměř nadlidský výkon. Krabička je poměrně úzká a pilu je potřeba složit do opravdu malých rozměrů, aby se do krabičky vešla. Jenže přesně v místech, kde potřebujete pilu ohnout, jsou články pily zaseknuté a odmítají spolupracovat. Takže skládání pily vyžaduje nějaký ten čas a hlavně velkou dávku trpělivosti.
Ohledně zpracování pily nemám žádné výtky. Plastová držadla dobře padnou do ruky a pohodlně se drží (na rozdíl od konkurenčních pil, které mají jako držadla často jen tenký kovový kroužek). Navíc jsou držadla dutá, takže jejich vnitřek lze použít na uložení drobných předmětů.

Pokud zvažujete koupi této pily, je klíčové, aby jste se zamysleli, na co a jak ji vlastně budete používat. Nejlépe se mi pila osvědčila při řezání měkkého dřeva s průměrem nad 15 cm. Řezaný kus dřeva je potřeba na obou koncích zaklínit, aby dřevo „neutíkalo“ do stran a z vrchu přišlápnout jednou nohou, aby se nezvedalo. Tímto způsobem se dá dřevo efektivně a rychle nařezat, ale neustále pracujete v předklonu, takže záda dostávají docela zabrat a na několikahodinovou práci to rozhodně není. Nicméně jako nouzový způsob na nařezání silnějších větví případně klád se pila osvědčila. Otázkou je, jak často vznikne potřeba řezat dřevo o průměru nad 15 cm. Proč právě 15 cm? Poměrně dlouho už používám skládací pilku, která mi na řezání menších průměrů přijde efektivnější a práce s ní mnohem jednodušší. Navíc řetězová pila má občas sklon se zasekávat, pokud pila objímá pouze malé množství materiálu a oba konce pily se dostanou příliš blízko k sobě.
Pokud tedy potřebujete řezat silnější kusy dřeva nebo dokonce pokácet strom, je skládací řetězová pila jasná volba. Pokud ale chcete něco na práci s drobnějšími kusy, doporučuji se poohlédnou po pile skládací.
Příloha:
Poznámka: Řetězovou nebo skládací?
Pila - porovnání.JPG
Pila - porovnání.JPG [ 151.41 KiB | Zobrazeno 3645 krát ]


stř 26. úno 2014 18:50:31
Profil

Registrován: pon 18. lis 2013 17:08:04
Příspěvky: 76
Příspěvek Re: Kapesní řetězová pila
Pár testovacích kousků dřeva. Pro představu o měřítku: trám v pravo nahoře má 13x11 cm.


Přílohy:
Pila - dřevo.JPG
Pila - dřevo.JPG [ 164.48 KiB | Zobrazeno 3643 krát ]
Pila v krabičce.JPG
Pila v krabičce.JPG [ 84.3 KiB | Zobrazeno 3643 krát ]
stř 26. úno 2014 18:57:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz