Pevnost pro vaše osobní data?
Věděli jste, že hackeři mohou data z vašich chytrých telefonů získat pouze tím, že na ně zamíří paprskem infračerveného světla? Na americkém trhu se objevila věc, která může vaše telefony a doklady s datovým čipem před takovou krádeží ochránit. Jedná se o nylonový pytlík s vpletenou kovovou síťkou zvaný Shieldsak, který blokuje veškeré příchozí rádiové vlny.
https://www.youtube.com/watch?v=PNqFJrMudyoNa youtube se dá najít řada videí, kde je prokazována funkčnost tohoto „malého zázraku“ tím způsobem, že se jeden telefon vloží do Shieldsaku a druhým telefonem se autor videa snaží dovolat na ten odstíněný. Telefon pochopitelně nezazvoní a všichni mají radost, jak to krásně funguje. Jenže když se nad tím tak člověk zamyslí... Nejsou náhodou telefony od toho, aby se na ně dalo volat? Pokud se ze mě nestane mezinárodně hledaný zločinec, kterého by mohla policie vystopovat pomocí signálu z mobilního telefonu, nedokážu si představit situaci, kdy bych se chtěla takto odstřihnout od sítě. Navíc většině telefonů po ztrátě signálu výrazně stoupne spotřeba, když se telefon snaží se sítí opět spojit, takže se výrazně sníží výdrž baterie, pokud telefon před vložením do pytlíku nevypnete.
Příloha:
rdfortress.png [ 196.89 KiB | Zobrazeno 4796 krát ]
Pro ochranu dokladů a platebních karet by mi tento výrobek dával větší smysl, ale pokud bych měla potřebu chránit se před útoky hackerů a zlodějů identit, tak mi stejně dobře poslouží kovový plíšek nebo jen pár vrstev alobalu vložených do peněženky. Nehledě na to, že je tato varianta výrazně levnější (cena Shieldsaku se pohybuje dle velikosti mezi 30 a 160 dolary) .
Podle mě je Shiedsak vhodný pro armádu a policii, pro které byl také vyvinut, ale u běžného člověka pro něj mnoho využití nevidím. A co vy? Obáváte se krádeže osobních dat a pokládáte to za dobrou vychytávku, nebo to považujete za zbytečnost, kterou si pořizují lidé z obavy, že je „Velký bratr sleduje“?