Řada z vás se dožadovala recenze na kalhoty SFU od Helikonu, tak zde ji máte
Příloha:
SFU.jpg [ 61.17 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Kalhoty SFU se vyrábějí v řadě barevných provedení (od černé až po Camogrom, čili napodoběninu Multicam) a ve dvou provedeních – klasické a Ripstop. Mnou testované kalhoty mají úpravu Ripstop, složení je 60% bavlna, 40% Polyester.
Jedná se o poměrně známý model, takže není třeba ho sáhodlouze představovat. Kalhoty vlastním přibližně čtyři roky a zde jsou moje poznatky z jejich užívání:
Tradiční „podpis“ Helikonu v podobě čouhajících nití je stále viditelný. I po tolika letech používání pořád nacházím lezoucí nitě, které je třeba ustřihnout.
Příloha:
Švy 4.JPG [ 96.2 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Příloha:
Švy 2.JPG [ 125.4 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Příloha:
Švy 3.JPG [ 152.37 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Ve prospěch kalhot ale musím podotknout, že kromě jednoho povolujícího švu na kapse (jehož další párání zastavuje dvojté prošití v rohu chlopně od kapsy) mi zatím všechny švy drží a kalhoty se nerozpadají ani nepovolují v kritických místech, jako je třeba rozkrok.
Příloha:
Kapsa.JPG [ 116.47 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Konstrukčně jsou kalhoty docela povedené, zejména co se týče komfortu nošení. Jsou velmi pohodlné, průvlaky na opasek jsou udělané dost široké, takže se tam vejde i široký bojový opasek a do cargo kapes na stehně toho můžu nacpat opravdu hodně. Bohužel se najde i pár nedodělků. Co mi vadí asi nejvíce jsou špatně přišité suché zipy na zadních kapsách. Na straně blíže k tělu je přišitý kus se zoubky a není zcela překrytý protikusem. Takže pokud máte na zádech batoh, tak se ten zubatý kus neustále o batoh tře, vydává nepříjemné zvuky a rozedírá síťovinu na spodní části zad batohu.
Příloha:
Zadní kapsa.JPG [ 92.77 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
Problémy jsou i s přední kapsou, která má velmi těsný lem, takže dostat se do ní je občas problém, zvláště když člověk sedí nebo klečí.
Příloha:
Přední kapsa.JPG [ 76.95 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]
A když už jsme u těch kapes... kalhoty mají na kolenech kapsu na integrované chrániče. Ale v době kdy jsem kalhoty pořizovala, nebyly tyto chrániče nikde k sehnání. Dnes už firma Helikon tuto mezeru na trhu zaplnila, ale člověk by řekl, že když už někdo jde na trh s kalhotami, co mají kapsu na integrované chrániče, tak k nim ty chrániče i bude mít.
Co je ale velkou předností těchto kalhot je odolnost materiálu. Za tu dobu, co je vlastním jsem jim dala neskutečně zabrat, sjížděla jsem v nich řadu kopců po zadku, lezla po skalách, prolézala trním, plížila se po štěrku atd. a i přes to se mi kalhoty nepodařilo prothnout ani prošoupat.
Na dlouhodobé nošení ve městě tyto kalhoty nebudou, protože po pár vypráních vyblednou a vyčnívající nitě taky nepůsobí zrovna esteticky. Ale v terénu, kde estetiku hodnotí leda tak lesní zvěř, se mi kalhoty osvědčily svou odolností a pohodlným nošením. Pokud se vám stejně jako mě podaří sehnat kalhoty kolem 600 kč, tak už je poměr cena/výkon velmi slušný.
Příloha:
SFU 3.jpg [ 81.42 KiB | Zobrazeno 4653 krát ]