Na webu vybaven.cz lze najít recenzi na čelovku Petzl Tikka 2. Já pro Vás mám článek o taktické verzi těchto čelovek, zvané Tactikka Plus. Na první pohled je vidět „příbuznost“ těchto dvou modelů. Velikost a tvar jsou stejné, Tactikka Plus má stejně jako její civilní protějšek 4 LED diody, napájené třemi AAA bateriemi a pracující ve třech módech osvětlení (maximální, úsporný, blikání). Jaký je tedy rozdíl mezi civilní a taktickou verzí? Odpověď je jednoduchá: červený filtr. Čelovka nemá před diodami plastové sklíčko, ale místo něj má odklápěcí červený filtr, takže si můžete vybrat mezi klasickým bílým světlem a světlem červeným. Červené světlo má tu výhodu, že (zjednodušeně řečeno) zachovává noční vidění, takže když si při nočním pochodu potřebujete například rychle posvítit na mapu, tak nasadíte červený filtr a máte jistotu, že se pak nebudete muset zase dvacet minut ve tmě rozkoukávat.
Příloha:
Tactikka.jpg [ 171.33 KiB | Zobrazeno 7287 krát ]
Filtr je udělaný z asi 1 milimetr tlustého plastu. Problém je, že když už tak slabé světlo má ještě projít skrz milimetr plastu, tak je výsledná svítivost opravdu nízká. Pro taktické využití to vůbec nevadí - na již zmiňované posvícení si do mapy to bohatě stačí a není vás při tom vidět na kilometry daleko. Pokud si ale chcete posvítit v noci na tůře nebo nad ránem při rybaření, tak už to dostačující není, zvlášť když si chcete posvítit kousek dál před sebe. Na turistiku a jiné „civilní“ aktivity bych tedy doporučovala něco s větší svítivostí.
Co mi na svítilně výrazněji vadí je rozsah jejího pohybu. Světlo svítilny už v základní poloze směřuje k zemi (pokud stojíte a díváte se rovně, tak světlo dopadá na zem zhruba dva metry před vás) a čelovka se dá ohnout jen směrem dolů. Takže pokud si chci posvítit na nějaký předmět ve výšce očí, tak musím zaklánět hlavu, což je docela nepříjemné.
Zpracování čelovky je velmi slušné. Tělo je odolné, odklápěcí filtr drží i přes časté používání na místě a panty nejeví žádné známky opotřebení. Nosí se pohodlně a na rozdíl od Tikky jde pásek z čelovky sundat. Uložení baterií je také řešeno trochu jinak než u svítilny Tikka, což má své výhody i nevýhody: pod spodním článkem jsou dva plastové pásky, které drží přední a zadní kus čelovky dohromady. Pokud se čelovka otevře, tak pásky spodní článek vysunou, takže ho nemusí člověk složitě dolovat. Na druhou stranu jak jde ten spodní článek dobře ven, tak jde o to hůř zpátky dovnitř. Svítilna totiž nesmí být moc rozevřená, aby se tam článek dal přes pásky nacpat, což vám nedává moc manipulačního prostoru. Musíte si tedy se zavíráním občas trochu pohrát, aby vše dosedlo na své místo. Naštěstí má svítilna nízkou spotřebu, takže výměnu baterií nemusíte absolvovat příliš často.
Příloha:
Vnitřek.jpg [ 142.78 KiB | Zobrazeno 7287 krát ]
Příloha:
Spodek.jpg [ 106.66 KiB | Zobrazeno 7287 krát ]
Pokud sháníte čelovku s červeným světlem, u tohoto kousku nešlápnete vedle. Je odolná a výdrž baterií je opravdu dlouhá (moje zatím stále funguje s původními bateriemi). Ovšem doporučuji se vyhnout čelovkám Tactikka bez označení Plus (spolehlivě ji poznáte podle toho, že má pouze 3 diody). Z několika zdrojů se ke mně dostala informace, že u této verze jsou špatně udělané kontakty a při zatřepání s čelovkou světlo problikává.