Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 26. dub 2024 2:37:59



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
 Obušky ESP a příslušenství k ním 
Autor Zpráva
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Obušky ESP a příslušenství k ním
Dnes bych chtěl rozebrat všem jistě známé teleskopické obušky od firmy ESP. Máte s nimi nějaké zkušenosti?


pon 11. lis 2013 11:16:39
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Obušky ESP
Já vlastním jeden menší s TiNi úpravou, který nosím připevněný klipem k tašce Maxpedition FatBoy.


Přílohy:
0001.JPG
0001.JPG [ 462.69 KiB | Zobrazeno 10413 krát ]
0002.JPG
0002.JPG [ 640.21 KiB | Zobrazeno 10413 krát ]
0003.jpg
0003.jpg [ 337.51 KiB | Zobrazeno 10413 krát ]
pon 11. lis 2013 11:17:46
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Obušky ESP
A ještě sem přihodím krátkou recenzi, kterou sepsal jeden fanoušek a poslal mi ji poštou. Věřím, že se tu časem zaregistruje také, prozatím to musím zveřejnit sám. ;)

Teleskopický obušek od firmy ESP

Černý (nikl-zinek) v kaleném provedení.
21´´/530 mm (otevřený) a 8,3´´/210 mm (zavřený)
440g (bez pouzdra)

Obušek má speciálně vroubkovanou pogumovanou rukojeť umožňující dobré uchopení, průměr rukojeti je 21,4mm. Trubky obušku jsou z bezešvé, za studena tažené ocele (ČSN 12 060) s tvrdostí okolo 43HRc. Ocel by měla být stálá (zlomení,trhání,tříštění) i při -20°C.
Obušek byl dodáván s plastovým pouzdrem BH-02 (dnes se dodává s rotačním pouzdrem BH-34), které umožňovalo nošení na běžném pásku a díky možnosti úpravy velikosti otvoru pro opasek(vyříznutím přepážek) lze nosit i na silnějších opascích. Při rozepnutém nylonovém pásku lze obušek odložit i otevřený.

Nošení obušku je kapitola sama o sobě. Já vyzkoušel několik možností a každá má svoje klady i zápory. Jsem pravák a nosím ho na pravé straně, což je pro mě příjemnější. První zkoušená verze byla ta, že jsem nosil pouzdro vzhůru nohama, tak že patka obušku (posléze přídavná svítilna BL-02) visela dolů. To mělo pár výhod v podobě rychlého tasení, pohodlného nošení a více méně i psychologického efektu na kolem jdoucí. Menší nepříjemností či nevýhodou bylo sezení, ať už v tramvaji, autě nebo restauraci, kdy jsem při usazování musel dávat pozor, abych něco nerozbil nebo se někde nezasekl v opěradle ( ano i to se mi stalo). Další problém se objevil u pouzdra, kdy po cca půl roce nošení se začal sám otevírat jistící patent a docházelo k vypadnutí obušku, vždy v nejmín vhodnou dobu např. při vystupování, chůzi po schodech nebo zvednutí se ze židle.

Pouzdro jsem si sice sám amatérsky (i když bylo v záruce) opravil pomocí multifunkčních kleští, ale důvěra v jeho schopnost tu už nebyla tak velká, proto jsem začal nosit pouzdro normálně, což mě přivedlo k problému, jak v něm nosit obušek s baterkou. Možnost byla nosit obušek tak, žebaterka byla v úrovni žeber, což je dost nepohodlné, ona prodlouží obušek sice jen o cca 2cm, ale i ty jsou znát při běžném nošení i při tasení zvlášť v zimě, kdy je obušek schovaný pod několika vrstvami oblečení. Proto jsem baterku odmontoval, nosím ji v ledvince a teleskop nosím patkou dolů. Tento způsob je pro mě vyhovující zvlášť pro tasení, které probíhá rovnou směrem nahoru.

Použití:

Otevření
1. Uchopení obušku
2. švihnutím obušku rovně či šikmě, jakou sílu použijete je na vás
čím víc švihnete tím líp se obušek ´´zasekne´´ ale tím hůř se pak zavírá.
3. obušek by jste měli umět držet a ovládat takže nějaký kurz není k zahození.

Zavření
Ideální je špičkou obušku poklepat o zem a pak vlastní vahou kolmo dolů zavřít o tvrdý, rovný povrch.

Údržba:
Odšroubovat patku obušku a vytáhnout trubky. Otřít a osušit hadrem, poté na čistý a suchý hadr stříknout nějaké mazivo, ideálně WD-40, a otřít trubky. Pak zase složit :)


pon 11. lis 2013 11:22:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 10:10:59
Příspěvky: 26
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Nechci se nikoho dotknout, ale zveřejněnou recenzi považuji za vtip, rovnou raději pominu uváděné efekty na "kolem jdoucí", kterých snad nikdy nebudu muset být přítomen (už jen ta představa mě děsí), ale "použití" teleskopického obušku spočívající v návodu na jeho vysunutí/zavření? A co s ním dál? Že by snad nové drbátko na záda? Anebo prodloužená tyčka na přepínání televizních programů? Co například taková sebeobrana, zákroky nebo záchranářské práce? Nic?

Před čím ale :!: DŮRAZNĚ VARUJI :!: je návod k jeho údržbě (rozuměj nevratnému zničení), promazat "trubky" WD-40 či jakýmkoliv jiným mazivem = obušek můžete rovnou zahodit, ovšem za samozřejmého předpokladu, že pro něj máte, stejně jako já, i jiné využití, neomezující se výhradně na jeho vysouvání/zavírání se speciálními efekty pro kolemjdoucí.


pon 11. lis 2013 19:53:17
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 11. lis 2013 15:07:25
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Vondraa píše:
Nechci se nikoho dotknout, ale zveřejněnou recenzi považuji za vtip, rovnou raději pominu uváděné efekty na "kolem jdoucí", kterých snad nikdy nebudu muset být přítomen (už jen ta představa mě děsí), ale "použití" teleskopického obušku spočívající v návodu na jeho vysunutí/zavření? A co s ním dál? Že by snad nové drbátko na záda? Anebo prodloužená tyčka na přepínání televizních programů? Co například taková sebeobrana, zákroky nebo záchranářské práce? Nic?

Před čím ale :!: DŮRAZNĚ VARUJI :!: je návod k jeho údržbě (rozuměj nevratnému zničení), promazat "trubky" WD-40 či jakýmkoliv jiným mazivem = obušek můžete rovnou zahodit, ovšem za samozřejmého předpokladu, že pro něj máte, stejně jako já, i jiné využití, neomezující se výhradně na jeho vysouvání/zavírání se speciálními efekty pro kolemjdoucí.



Za 1. je to osobní zkušenost a pohled jednotlivce. Nikoho k ničemu nenavádím pouze popisuji svoje pocity a zkušenosti.
2. efekt "kolem jdoucí" myšlen tak, že když ti visí u pasu teleskop tak buď to případného útočníka odradí nebo si řekne "Jdu vyzkoušet co s tím umí." Nevím kdo by byl tak blbej ;) ale stát se může.
3. bod číslo 3 u návodu na použití- 3. obušek by jste měli umět držet a ovládat takže nějaký kurz není k zahození. a jestli někdo od ´´recenze´´ očekává návod na to jak se ubránit... :D na to je na netu dost videí, kurzů atd.
4. obušek mám cca rok a půl a celou dobu na něj používám WD40 a světe div se pořád je jako nový a mám tušení, že i na DVD od ESP ho čistí právě WD40. (schválně říkám tušení :) )
Nejsem chemik ani nic podobného tudíž nemám představu co by se s obuškem mohlo stát tak závratně zničujícího. :shock: opravdu doufám, že nic ale možné to asi je...

_________________
Don't hurry up, death is faster!


pon 11. lis 2013 23:20:09
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 12. lis 2013 14:51:42
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Buďte pozdraveni, když jsem se tak začetl do toho povídání o teleskopických obušcích tak bych se chtěl zeptat jaký by jste "doporučili" absolutnímu začátečníkovi a následně nějaký kurz kde by se člověk alespoň trochu naučil ovládání této multifunkční zbraně, něco kde se člověk naučí jak teleskopický obušek použít k sebeobraně tak aby případného útočníka zneškodnil co nejrychleji ale zároveň s minimální újmou na zdraví...

Co se týče dalšího využití teleskopického obušku je mi známo celkem dosti účelů od použití "holého" obušku k případnému rozbíjení skleněných překážek až po nějaké tvrdší materiály a s následným příslušenstvím (svítilna, sekerka, zrcátko...) spousty dalšího.

Prosím aby jste se k mému postu dívali spíše s nadhledem bo jsem absolutní laik, děkuji :-)


úte 12. lis 2013 15:08:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 11. lis 2013 15:07:25
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Czokle je toho spousty :) , já osobně navrhnu třeba :) Sorudo kteří používají spec. cvičný obušek (viz na jejich webu) pak Akademie Aegis kteří mají velmi dobré reference např. od 601.skss a URNA nebo EWTO kteří pro změnu před pár lety spolupracovaly s ESP na DVD Teleskopický obušek v praxi. Pak všeobecně profláknutá Krav Maga a........ je toho hodně dneska snad každý bojový sport či umění zařadilo do svého repertoáru nějaké základy boje nebo obrany s teleskopem (teleskop není nic víc než kombinací kubotanu a tyče). Dneska je asi hlavním faktorem cena a délka kurzu a je na každém kolik chce do sebe investovat. :)

_________________
Don't hurry up, death is faster!


úte 12. lis 2013 17:55:35
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 10:10:59
Příspěvky: 26
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
2Constantin, ok, zůstaňme věcní, oběma nám přeci, alespoň v to doufám, jde o "správnou" věc... aby jsi pochopil mé stanovisko, osobně nevidím jakýkoliv důvod děsit své okolí jakoukoliv viditelně nošenou zbraní (kam si s dovolením dovolím zařadit i teleskopický obušek), pakliže oba dva "kolemjdoucími" chápeme osoby, které mě/tebe/naše blízké nijak neohrožují. Z letité zkušenosti každodenního nošení různých druhů zbraní jsem dospěl k jednoduché rovnici, a sice viditelně nošená zbraň (jakákoliv) = koleduješ si o naprosto zbytečný průs*r. Když už nic jiného, sám sebe připravuješ o výhodu překvapení, vážeš na sebe zbytečnou negativní pozornost apod.

Celá věc je samozřejmě na delší diskuzi, extrémně záleží zejména na způsobu jeho nošení (jinak je vnímán v pouzdře na opasku na straně silné ruky, jinak mezi dalším outdoorovým vybavením např. na EDC zavazadle ala admin a jinak na taktické vestě poldy nebo záchranáře). Zjednodušeně řečeno, pokud se my dva potkáme na ulici, okamžitě si tě všimnu a podvědomě tě vyhodnotím jako potenciální hrozbu, ty jí ve mně pravděpodobně na první pohled neuvidíš, ozbrojen budu sice taky, pravděpodobně účinněji, ale mým cílem není být potenciální hrozbou pro veškeré své okolí, mým cílem je ochránit sebe, své blízké event. každého, kdo si takou pomoc v mých sobeckých očích zaslouží…

Pokud jde o mě, vlastním a dle aktuální potřeby nosím/používám dva kousky:
1) černá kalená 16“ nastálo opatřená sponou na opasek (oblíbenější)
2) černá kalená 21“ v rotačním pouzdru

Ohledně údržby, tam mé stanovisko platí, teleskop nemazat, nikdy a ničím, v našich zeměpisných podmínkách Vám nikomu opravu reznout nebude (alespoň jsem se s ničím takovým nikdy nesetkal). Naopak jakékoliv mazivo, které se vám byť jen náhodou dostane do styčných ploch obušku (zjm. moderní zbraňové oleje mají až neskutečné vzlínající vlastnosti), Vám z něj v tu nejméně vhodnou chvíli udělá nepoužitelnou hračku, a všichni dobře víme, kdy se tak stane, přesně v tu jedu jedinou chvíli, kdy byste za funkční obušek, byť rezavý jak liška, dali celé království a půl princezny… (je mi jasné, že ty jsi měl na mysli jeho občasnou konzervaci, ale podle mě jí opravdu není třeba).

Pro úplnost informace, zde najdete aktuální návod výrobce, který nás snad definitivně rozsoudí :mrgreen:
http://www.euro-security.info/ext/instr ... eny_CZ.pdf


úte 12. lis 2013 18:59:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 10:10:59
Příspěvky: 26
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Czokl píše:
Buďte pozdraveni, když jsem se tak začetl do toho povídání o teleskopických obušcích tak bych se chtěl zeptat jaký by jste "doporučili" absolutnímu začátečníkovi a následně nějaký kurz kde by se člověk alespoň trochu naučil ovládání této multifunkční zbraně, něco kde se člověk naučí jak teleskopický obušek použít k sebeobraně tak aby případného útočníka zneškodnil co nejrychleji ale zároveň s minimální újmou na zdraví...

Co se týče dalšího využití teleskopického obušku je mi známo celkem dosti účelů od použití "holého" obušku k případnému rozbíjení skleněných překážek až po nějaké tvrdší materiály a s následným příslušenstvím (svítilna, sekerka, zrcátko...) spousty dalšího.

Prosím aby jste se k mému postu dívali spíše s nadhledem bo jsem absolutní laik, děkuji :-)


Dost záleží na co ho chceš, kam a jak často ho budeš nosit... máš nějakou představu? Jestli do běžného civilního prostředí, sebeobrana, denní nošení, za mě určitě doporučuji černou 16" (kalenou), nejlépe ho schováš, úúplnou náhodou se vejde do každé kapsy, jeho váha neobtěžuje, nepřekáží... Stejně jako adminovi, mě nejlépe vyhovuje klasická spona.


úte 12. lis 2013 19:20:32
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 11. lis 2013 15:07:25
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Ano jde nám o stejnou věc a přiznávám, že ta část textu nebyla napsána zrovna správně ;) ale jak píšu byl to pokus jak nosit a i díky vadě výroby jsem přešel na skryté nošení. Pokud jde o to jak vypadám (vypadal) s viditelným obuškem nemyslím si, že by to v dnešní době někoho výrazně děsilo a ani mi o to nikdy nešlo.
Teď by mě zajímal tvůj názor na rotační pouzdro protože o něm uvažuji delší dobu ale pořád se nějak nemůžu rozhodnout, jedná se mi o typy SH-21 a SH-121 ta 21 mi přijde moc robustní na skryté nošení v létě a u obou jsem měl problém rychlím tasením= vytáhl jsem si kalhoty skoro nad břicho ale obušek pořád držel :D (ano vím že je tam pojistka :D :D )

A díky za vysvětlení ohledně WD40 :)

_________________
Don't hurry up, death is faster!


úte 12. lis 2013 20:09:00
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 10:10:59
Příspěvky: 26
Příspěvek Re: Obušky ESP a příslušenství k ním
Rotační pouzdro super věc, pokud se rozhodneš nebo potřebuješ nosit na straně slabé ruky (tasení křížem), vyjma lepšího pohodlí v autě to má i tu výhodu, že na straně silné ruky máš na opasku dost místa i pro lecjaká jiná kouzla, například lékárničku ;-) Čím větší teleskop máš, tím větší uživatelský komfort ti rotační pouzdro přinese (subjektivně hodnoceno).

Hlavní a dost možná i jedinou nevýhodu jsi trefil 100%, pro skyté nošení úplně na p***, časem tě každý "zbytečný" milimetr od těla (tzn. každý další nad pohodlný úchop) začne prostě a jednoduše štvát, já osobně skrytě nosím buď volně v kapse nebo na sponě ala admin.

Na typ svého pouzdra se ti podívám, nemám nejmenší tušení, jak se v řeči čísel jmenuje, ale obecně, pokud to jenom trochu jde, zaměř se na samosvorná pouzdra (pokud se stále bavíme o skytém nošení!), nejedna důmyslná "pojistka" už svým majitelům přinesla víc problémů než užitku...


úte 12. lis 2013 22:30:56
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 11 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz