Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 3:26:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
 Schrade Extreme Survival knife SCHF9 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Zdravím a přeji dobrého dne.
V této recenzi bych Vám rád představil nůž Schrade Extreme Survival SCHF9.

Nejprve bych se rád dostal k tomu, co a jak mě k nákupu nože vedlo. Chtěl jsem nůž, který by byl schopný částečně zastoupit sekeru a vykonávat hlavně těžké práce, nikdy s sebou nenosím pouze jeden nůž (ať už je ten druhý, či třetí, na multitoolu nebo v kapse kalhot). Nejsem žádný boháč a tak byla cena podstatnou pákou při rozhodování. Po dlouhém přemýšlení jsem se začátkem léta (2013) vydal do obchodu a měl jsem štěstí - majitel obchodu je velkým nožomilem a přivezl si z výstavy v Německu i několik kusů pokračovatele této série, tedy SCHF10. Tento nůž mi dost vrtal hlavou, protože už jsem byl rozhodnut pro "devítku" a najednou se objevil další hráč. Po srovnání jsem ale u SCHF9 zůstal. „Desítka“ je kratší, má, podle mě, příjemnější úchop, ale váha je skoro stejná, těžiště mi přišlo přesunuté více do ručky a pouzdro je dle mého vkusu naprosto strašné. Tak jsem tedy odcházel jako čerstvý majitel Schrade SCHF9.

Konstrukce nože je „fulltang“, tedy čepel, v tomto případě z uhlíkovky 1095, v jednom kuse prochází i rukojetí, kratonová ručka je pak řešena jako příložky v místě úchopu. Délka nože je úctyhodných 31cm, z čehož je 16,5cm čepel a 14,5cm rukojeť, tloušťka je pak prakticky po celé délce 6mm. Celá čepel, až na ostří, je pokryta vrstvou šedavého materiálu, který pěkně pomáhá noži proklouzávat řezaným materiálem a údajně je antireflexní (údajně proto, že tuto vlastnost neřeším, nejsem paragán nebo vrah). Co se kvality týče, jediné co mohu s čistým srdcem pochválit je právě povrchovka. Po všech útrapách, kterými nůž prošel, se hrdinně drží a jen na těch nejnamáhanějších místech začíná vykukovat kov. Dokonce i na hraně, kterou používám na křesání, je úbytek omezen pouze na hranu samotnou. Celková kvalita je pak skoro podprůměr, výbrus není naprosto symetrický a kratonová ručka tvarem přesně nesedí. Ale co by člověk chtěl za cca 1400Kč. Příjemným překvapením pro mě bylo pouzdro. Nylonové, s plastovou vložkou proti proříznutí a odnímatelnou kapsičkou na příslušenství. Pouzdro lze připnout na opasek bez jeho rozepínání, drží pomocí suchého zipu, který je pak lisován mezi páskem a kalhotami (tělem), takže nehrozí náhodná ztráta. Další možností nošení je pak upevnění na MOLLE systém za pomoci pásku s drukem a suchým zipem. Na spodní části jsou otvory pro přivázání na nohu, což se v případě skoro půlkilového (450g) nože hodí. Tady musím poznamenat, že jsem veškeré šňůry okamžitě vyházel a nahradil je paracordem. Kapsičku na příslušenství, jak jsem již zmínil, lze odejmout, můžete jí pak nosit jak horizontálně, tak vertikálně na opasku. Kapsička je stažena gumou, uzavřena suchým zipem a plastovým klipem, který je možno pomocí dalšího suchého zipu stáhnout či povolit. Samotný nůž je v pouzdře držen páskem s drukem, jehož délku lze, jak jinak než pomocí suchého zipu, upravit. Nevýhodou může být, že plastová vložka umožňuje nůž vložit jen „pro praváka“.

Vzhledem k tomu, že mám poměrně velkou ruku, je mi úchop velice pohodlný, ale pro někoho s kratšími prsty by mohla být rukojeť příliš objemná. Držení je jisté i za mokra nebo v rukavicích a těžiště nože je v místě spodní „záštity“, tedy těsně před ukazovákem. V rámci úkonů, pro které jsem nůž kupoval, velice oceňuji rozšířenou „hrušku“ na konci nože. Při navlečení smyčky na noži na ruku, jejím utažení a chytnutí za konec rukojeti dvěma prsty jsem schopen přeseknout zelený buk do tloušťky 5cm na jedno seknutí. Chce to ovšem bezpečný postoj, abych neposekal i něco (někoho) dalšího, první takový pokus odnesla špička nože zásekem do země a jemným odštípnutím ostří. Tím se dostávám k oceli - ostří drží opravdu velice dobře, ovšem doostřování (nůž jsem zatím neměl potřebu nějak výrazně brousit, krom zmíněné špičky) je poměrně těžké a vyžaduje trpělivost. Není problém s nožem provádět i trochu jemnější práce, specielně s částí ostří hned u rukojeti, tady pomůže žlábek v čepeli hned před rukojetí, kam můžete dát ukazovák, ale rozhodně existují vhodnější nože pro tyto činnosti. Jednoduše řečeno, podpalovač vyrobíte, kosti přesekáte, steaky a klobásy nakrájíte, ale cibule nebude vypadat hezky. Suchý špalek borovice se suky, o průměru přes 10 cm, ale není problém - ať do nože bušíte, jak bušíte.

Celkově jsem s nožem spokojený, a i když postupně přecházím na menší nože, velice rád vezmu SCHF9 vyvětrat na kratší výlet, abych nemusel brát sekerku. Pokud tedy sháníte nůž na hrubé práce za rozumnou cenu, o který se nemusíte bát, Schrade Extreme Survival knife „devítka“ rozhodně není špatnou volbou.

Však on se nějaký ten tlouk vždycky najde…



P.S.: Obrázky jsem dnes nestihl - přidám zítra.
P.P.S.: Neváhejte kritizovat, rozhodně to ocením.


úte 19. lis 2013 15:51:33
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Velmi slibný úvod, moc se těším na fotky.


úte 19. lis 2013 22:01:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Všechny fotky jsem, bohužel, fotil mobilem.


Přílohy:
Poznámka: Pokus o detail poškození nože; Nůž v pouzdře; Rozborka pouzdra; Co se může vlézt do kapsičky - rozhodně není plná
SCHF9_3.jpg
SCHF9_3.jpg [ 252.49 KiB | Zobrazeno 10311 krát ]
stř 20. lis 2013 14:18:05
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Hezounek, navíc v uhlíku... Asi se po něm také podívám. :)


stř 20. lis 2013 14:25:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Všechny fotky jsem, bohužel, fotil mobilem.
Vzhledem k tomu, že jsem nemocný a nemůžu nikam do lesa, použil jsem co bylo doma, tedy veškeré dřevo je suché.


Přílohy:
Poznámka: "Háček" na kotlík; Podpalovače z lískového a dubového dřeva; Suky nejsou problém (tenhle kus dřeva byl pěkně tvrdý)
SCHF9_4.jpg
SCHF9_4.jpg [ 248.46 KiB | Zobrazeno 10308 krát ]
stř 20. lis 2013 14:39:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Za mě opravdu doporučuji, prostě a jednoduše, pořádnej kus oceli...


stř 20. lis 2013 14:41:14
Profil

Registrován: stř 20. lis 2013 18:03:32
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Zajímalo by mě jak je na tom při porovnání s nožem Glock. Který je lepší na takovou běžnou tábornickou práci? Jaký je poměr cena/výkon ?


stř 20. lis 2013 18:06:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 10. lis 2013 12:28:33
Příspěvky: 15
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Srovnani podle me neni uplne na miste, glock je trochu jina kategorie. Delkou budou podobne, glock ma polovicni vahu a mozna i tloustku. Jedine v cem vim ze si muzou konkurovat, je hazeni... :) ..tam vyhrava spis glock, ma lepsi spicku...


stř 20. lis 2013 19:21:43
Profil

Registrován: pát 12. pro 2014 16:12:52
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: Schrade Extreme Survival knife SCHF9
Mám ho též a přiznám se, že mě zlákala tahle recenze. Jsem spokojen, tenhle nůž je sekerka převlečená za kudlu. Na drobnou práci se dřevem ideální, chleba to uřízne, na stahování kůže snad od divočáka vejš. Zajímavost, když si vezmete rukavice a máte trochu víc síly, jde tím probodnout plech na kapotě od auta.


pon 05. led 2015 18:26:00
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 9 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz