Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 20. dub 2024 0:23:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Polský bojový nůž Gerlach vz98a 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. lis 2013 12:39:46
Příspěvky: 6
Příspěvek Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Před časem (asi cca jedním rokem), jsem se rozhodl pro koupi polského vojenského nože Gerlach. Důvodů zde bylo několik. Jednak, jako sběratel nožů a velký fanda všeho kolem čepelí s ostří, jsem zatoužil po novém kousku do sbírky, jednak mne celá řada těchto nožů oslovila svou konstrukcí a materiálem (poměrně kvalitní a hlavně uhlíková ocel), a v neposlední řadě se mi líbila poměrně velká univerzálnost kudly, která ji předurčuje k jakémukoliv použití v přírodě - od nakrájení salámu, přes sekání menších větví a všeho zeleného, přípravu ohně, až po velmi efektivní použití k obraně.

Jelikož se o své nože a další ocelovou výbavu snažím vždy pečovat co nejlépe, není na něm příliš znát několikeré užití v terénu, od krátkých výletů do lesa, po několikadenní outdoorové výpravy. Podívejme se tedy na tenhle kousek blíž...

Jak jsem již zmínil, nůž je vyroben z uhlíkové oceli, v tomto případě z C67-W.Nr.1.0603, v leštěné úpravě (dlouho jsem přemýšlel zda si vybrat leštěnou verzi, nebo úpravu černěním, a klasika nakonec zvítězila). Jsem celkově velký fanda uhlíkových ocelí - je sice jasné, že nerez má mezi noži svoje neoddiskutovatelné místo, ale pokud človek dokáže udržet kudlu v čistotě a po použití ji otřít, vidím u uhlíkové oceli v podstatě jen přednosti (snadné broušení, a to i v terénu, perfektní schopnost držet ostří, a u velkých nožu a mačet, určených k sekání, vysokou celkovou odolnost a pružnost). Trochu jsem odběhl, takže zpátky ke Gerlachu. Čepel je symerického tvaru, s jednostranným výbrusem. Hřbet čepele má na první cca 1/3 falešný výbrus, který jsem si taktéž naostřil, takže můj Gerlach má nyní výbrus 1,5. Důvody nehledejte, prostě se mi to líbilo. Čelel samotná je poměrně masivní tloušťky (4,1 mm), což je dané především původním účelem - bodná zbraň, schopná snadno zasadit smrtelný úder.

Na první pohled je jasné, že nůž, jak už tomu u většiny vojenských nožu na principu bajonetu bývá, není full-tang konstukce, namísto toho z čepele vybíhá řap kruhového průřezu, který prochází rukojetí a končí v ocelové hlavici. Řešení je to poměrně spolehlivé a při typu nože vhodné, ale od takovéto konstrukce nemužeme očekávat nijak závratnou odolnost - při páčení, nebo energickém sekání nůž prostě zlomit dokáže i nepříliš silná ruka, takže je třeba na toto vždy myslet, a nůž podle toho používat.

Střenka je vyrobena z pryže, a velice dobře se drží. Zde je třeba výrobce pochválit - nůž neklouže v ruce ani když je střenka špinavá, nebo morká, a předpokládám, že i ve velmi tuhých mrazech bude možno nůž použít bez rukavic a bez strachu z efektu lampa - jazyk. Jelikož se jedná o bojový nůž, je zde velmi vyvinutá oboustranná záštita, která ruku perfektně chrání před zraněním, a která se zároveň užívá k fixaci nože v pouzdře, pomocí listového pérka.

Pochva nože je polymerová, a je přesně tím, co by člověk u takovéhoto nože očekával. Nůž v ní perfektně drží, a velmi dobře se nosí na opasku (je zde i možnost nosit nůž na opasku střenkou dolů). Ve špičce pochvy je větrací dírka, která předchází zbytečnému rezavění vlhkého nože a umožní vytékání vody při delším pobytu v dešti. Je ovšem škoda, že pochva není MOLLE kompatibilní - při určení a konstrukci nože si o to pochva doslova říká...no nic, třeba u nové generace. Jak jsem již zmínil, na pouzdru se nachází malá listová pružinka, která fixuje nůž v pochvě (prochází skrz čtvercový otvor v jedné straně záštity). Pro vyjmutí nože je třeba tuto pružinu zmáčknout. Toto řešení mi přijde jako velmi efektivní - nůž je perfekteně a spolehlivě fixován, velmi rychle se dá vymout jednou rukou a nepřekáží zde žádné poutko ani tkanice. Je třeba ovšem dávat bedlivý pozor, zda nůž nevkládáme do pochvy obráceně (tedy jestli na pružinu nůž nenasedá druhou polovinou záštity, která otvor nemá) a jestli pružina opravdu míří do otvoru, a ne mimo celou záštitu. Je to ale spíše otázka cviku a trochy opatrnosti - pochvu a toto její řešení hodnotím kladně. Pružina se dá také, v případě zlomení, vyměnit. Pozdro má na sobě od výrobce namotanou polymerovou sňůrku, sloužící k přivázání jeho spodní části ke stehnu.

A co nakonec? Použití...

Nůž s sebou nosím už delší dobu, a použil jsem jej na nespočet věcí, především tábornického charakteru. Dokáže poměrně slušně sekat menší větve a štípat dřevo (tady je vidět výhoda leštěné čepele, která se ve dřevě tolik neklíní a nechytá smůlu). Odolnost ostří je opravdu skvělá (již v úvodu jsem vychvaloval uhlíkovou ocel) - jednou jsem jím musel nouzově "rozkuchat" konzervu, a ostří to téměř neublížilo. Také se mi povedlo nůž upustit špičkou na asfaltovou silnici. Kromě toho, že se do povrchu zabodl (což mě, v podroušeném stavu, velice pobavilo), přežila špice téměř bez úhony, a oprava byla pouze věcí pár tahů pilníkem a brouskem.

Pro klasické použití při kempování a na výlety, můžu nuž opravdu upřímně doporučit. Nosí se příjemně, není těžký, dokáže pracovat do roztrhání těla a je na něj opravdu spolehnutí. Jediná nevýhoda je, že není vhodný pro sekání silnějších větví a celkově se nehodí pro razantní sečné údery - zde bychom měli práci přenechat mačetě, sekyře, nebo alespoň nějakému full-tang bowiáku. Nezanedbatelnou vlastností je taky bojové/obranné využití - člověk nikdy neví, kdy se co přihodí.

Nevýhody:
Náchylnost k reznutí
Pochva není MOLLE kompatibilní, nelze bez úpravy zavěsit na výstroj

Při cenně cca 1300Kč mohu opravdu doporučit každému.


Přílohy:
IMG_0365.JPG
IMG_0365.JPG [ 91.03 KiB | Zobrazeno 8768 krát ]
Poznámka: Detail fixace čepele pružinou
IMG_0364.JPG
IMG_0364.JPG [ 68.23 KiB | Zobrazeno 8768 krát ]
Poznámka: Foto od výrobce
Gerlach_vz98a.jpg
Gerlach_vz98a.jpg [ 39.49 KiB | Zobrazeno 8768 krát ]

_________________
Ukáže-li ti štěstí záda...vraž mu do nich nůž. Neznámý autor
ned 24. lis 2013 16:03:30
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. lis 2013 12:39:46
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Ahoj všichni,

tohle je moje první recenze/článek, zde na Vybaven.cz. Napíše mi někdo názor, připomínku, dojem? Díky :)

_________________
Ukáže-li ti štěstí záda...vraž mu do nich nůž. Neznámý autor


ned 24. lis 2013 19:52:39
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Není to vůbec špatné, ale uvítal bych víc fotek a víc zkušeností z terénu.


ned 24. lis 2013 20:45:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. lis 2013 12:39:46
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Ahoj, díky, vezmu ho zase někdy ven, a dám mu zahulit. Chtěl jsem přidat další fota, ale nechalo mě to nahrát jenom 3 a pak už to nešlo...

_________________
Ukáže-li ti štěstí záda...vraž mu do nich nůž. Neznámý autor


ned 24. lis 2013 20:56:50
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. říj 2013 10:48:03
Příspěvky: 135
Příspěvek Re: Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Zatím je tu limit na 3 fotky do jednoho příspěvku.


ned 24. lis 2013 21:20:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. lis 2013 12:39:46
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Polský bojový nůž Gerlach vz98a
Přidávám ještě několik fotek...bohužel jsem nikdy nepořídil dokumentaci přímo v terénu...tak snad příště


Přílohy:
Poznámka: Detail pochvy z boku - je vidět oko na opasek
IMG_0368.JPG
IMG_0368.JPG [ 37.52 KiB | Zobrazeno 8715 krát ]
IMG_0367.JPG
IMG_0367.JPG [ 27.92 KiB | Zobrazeno 8715 krát ]
IMG_0366.JPG
IMG_0366.JPG [ 32.8 KiB | Zobrazeno 8715 krát ]

_________________
Ukáže-li ti štěstí záda...vraž mu do nich nůž. Neznámý autor
ned 24. lis 2013 22:23:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz